Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Mužská inkontinencia a kondómová drenáž Coloplast

Mužská inkontinencia a kondómová drenáž.

Inkontinencia moču má zvyčajne závažný dopad na spoločenský život a celkovú pohodu človeka. Ak ju nechávame neliečenú, môže narúšať naše bežné aktivity počas dňa a človeka postupne dostávať mimo bežného spoločenského života. Pritom existujú riešenia, ktoré pomáhajú zvládať tento problém a zaradiť sa späť do plnohodnotného života.

Inkontinencia je medicínsky termín, ktorý môžeme vo všeobecnosti definovať ako stratu schopnosti vedome udržať moč, a tak určovať okamih vyprázdnenia močového mechúra. Ide teda o nechcený mimovoľný únik moču, spôsobený stratou schopnosti vôľovo moč zadržiavať. Inkontinencia predstavuje zdravotný i hygienický problém. Táto téma je navyše tak intímna a chúlostivá, že nie je bežné pre človeka sa o nej otvorene rozprávať.

Preto podľa zdravotníckych štatistík len jeden pacient z piatich vyhľadá odbornú pomoc lekára.

V závislosti od toho, aké príznaky inkontinencie sa u človeka bežne objavujú rozpoznávame aj rôzne typy inkontinencie. V praxi sa najčastejšie stretávame so stresovou(49%), urgentnou(22%) a zmiešanou(29%) inkontinenciou.1

Pri stresovej inkontinencii, ktorá je najrozšírenejšia dochádza k mimovoľnému úniku moču, ktorý je spojený s fyzickou aktivitou ako napríklad beh, skákanie, stúpanie hore schodmi, zdvíhanie ťažších predmetov, kašeľ, kýchanie, smiech….

V prípade urgentnej inkontinencie pociťujeme silný a náhly pocit nutkania na močenie, ktorý nevieme vôľou ovládať. Tieto situácie prichádzajú neočakávane, náhle a potreba je niekedy tak silná, že nie je čas vyhľadať najbližšiu toaletu...

Ak sa objavujú príznaky oboch typov, stresovej aj urgentnej, ide o zmiešanú inkontinenciu.

Ďaľším typom je reflexná inkontinencia, ktorá sa často objavuje už v mladšom veku keďže je spôsobená neurologickým ochorením alebo je dôsledkom úrazu, pri ktorom bola poškodená miecha či mozog. V tomto prípade ide o reflex mechúra, ktorý sa vyprázdňuje automaticky, mimovoľne, bez možnosti ho ovládať.

Inkontinencia z pretekania močového mechúra sa prejavuje pocitom nevyprázdneného močového mechúra. Opakovane máte nutkanie ísť močiť, no vyprázdnenie je nedostatočné. Síce močeniu venujete dostatok času, cítite že mechúr stále nie je prázdny, no viac to nejde…

Príčiny vzniku ťažkostí s únikom moču môžu byť u každého rôzne. Treba nabrať odvahu a porozprávať sa o vašej situácii priamo s odborníkom. Pomôže odhaliť nielen príčiny vzniku ale odporučí aj vhodný postup k ich odstráneniu, či zmierneniu.

Bez ohľadu na typ a príčiny vzniku inkontinencie pacienti hľadajú riešenie, ktoré je spoľahlivé (bez “nehôd” na verejnosti), ľahko a jednoducho aplikovateľné a dostatočne diskrétne.

Takýmto riešením pre zvládanie mužskej inkontinencie môže byť tzv. kondómová drenáž –systém urinálnych kondómov a zberných vreciek na moč. V tomto systéme je úlohou urinálneho kondómu zachytávať moč a odvádzať ho cez napojenú hadičku do zberného vrecka, kde sa moč zbiera až do doby, kedy je potrebné vrecko vyprázdniť.

Urinálne kondómy Conveen sú buď samolepiace – lepiace médium je nanesené na vnútornej strane kondómu, alebo s oddeleným lepiacim prúžkom, vyrobené z latexu, alebo zo silikónového materiálu. Pri výbere správnej veľkosti kondómu je potrebné dobre odmerať priemer penisu. V rámci služieb zákazníckeho centra Coloplast je možné získať vzorky kondómov rôznych veľkostí, vyskúšať ich a vybrať si tú správnu veľkosť. Stačí zavolať na bezplatnú infolinku Coloplast.

Zberné vrecká na moč sú druhou neoddeliteľnou súčasťou systému kondómovej drenáže. Pripájajú sa hadičkou so špeciálnou spojkou k urinálnemu kondómu a tvoria spolu uzavretý systém. Nedochádza tak k úniku moču, ani k úniku žiadneho pachu. Vrecká Conveen majú rôzny objem – od 350 ml (pre ľahký stupeň inkontinencie), cez 500ml, 750ml až po 1500 ml. Nosia sa pripevnené upínacím pásikom na lýtku, alebo u ležiaceho pacienta zavesené na posteli pomocou špeciálneho plastového držiaka. Na spodku vrecka je výpustný klip, pomocou ktorého je možné moč vypustiť do toalety (alebo na inom vhodnom mieste na záhrade, v prírode a pod.). Jedno vrecko tak možno použiť opakovane.

Kondómová drenáž je riešenie, ktoré sa len pomaly dostáva do povedomia zdravotníkov aj užívateľov, pretože inkontinencia sa zvykla spájať hlavne s použitím plienok, vložiek či iných absorbčných pomôcok. Tieto však majú svoje limity a aj niektoré nevýhody. Často ich používanie spôsobuje plienkovú dermatitídu, niekedy plienkové nohavičky pod oblečením jednoducho „nejde ukryť“... A niekedy sa pri nich uplatní aj nežiadúci psychologický aspekt – „Chlap v najlepších rokoch a nosí plienky ako batoľa“... Kondómová drenáž môže byť vhodnou alternatívou riešenia aj týchto problémov.

Pri použití kondómovej drenáže sa často v rámci komunikácie s pacientom stretávame s istým typom opakujúcich sa otázok. Odpovede na ne Vám prinášame:

„Pre koho je kondómová drenáž vhodným riešením?“

Pre mužov každého veku, s rôznym stupňom inkontinencie, ktorí sú schopní/ochotní si nasadzovať urinálny kondóm.

„Ako si mám správne zmerať priemer penisu?“

Dá sa to použitím posuvného meradla („šúblery“), alebo zavolajte na zákaznícku linku Coloplast a nechajte si poslať špeciálnu mierku. Penis sa má merať v jeho najširšej časti, v kľudovom stave – nie pri erekcii.

„Ako dlho môžem nosiť urinálny kondóm a vrecko?“

Urinálny kondóm môžete mať nasadený celý deň alebo celú noc, mal by sa meniť minimálne raz za 24 hodín. Vrecko je možné po vypustení nazbieraného moča použiť opakovane – nie je potrebné ho preplachovať, sterilizovať a pod.

„Je potrebné penis nejako špeciálne ošetrovať pri používaní kondómovej drenáže?“

Je potrebná štandardná hygiena – to znamená umyť penis vodou a mydlom pred nasadením kondómu. Aby sa zabezpečilo dobré priľnutie a prilepenie kondómu, koža na penise musí byť suchá a čistá. Nepoužívajte krémy alebo púder – kondóm sa nebude dobre priliepať a môže sa zošmyknúť.

„Kto mi môže kondómovú drenáž predpísať?“

Urinálne kondómy môže predpisovať urológ, neurológ a geriater. Mesačný limit schválený zdravotnou poisťovňou je 30ks.

Zberné vrecká na moč, držiaky vrecka a upínacie pásy môže predpisovať urológ, neurológ, gynekológ a geriater. Limit u vreciek je 20ks/mesiac, u držiakov a upevňovacích pásov 2ks/rok.

„Môžem si používanie kondómovej drenáže nejako vyskúšať?

Áno – stačí ak zavoláte na bezplatnú linku 0800159159 zákazníckeho centra spoločnosti Coloplast a požiadate o bezplatné zaslanie vzoriek. Zrejme budete odpovedať na pár doplňujúcich otázok, aby Vám mohli zaslať riešenie prispôsobené Vašim potrebám.

„Môžem s kondómovou drenážou športovať?

Áno, urinálny kondóm, hadička a vrecko sú z mäkkých, flexibilných a pritom veľmi odolných materiálov, ktoré umožňujú použitie kondómovej drenáže aj pri zvýšenej fyzickej aktivite a pri športoch. Dôležité je, aby bola hadička pevne napojená na urinálny kondóm a tiež je treba skontrolovať uzáver – výpustný klip na vrecku, aby nebol otvorený. Naše pomôcky Conveen používajú aj horolezci, letci na rogalách, potápači... skrátka aj športovci, ktorí pri športe nemajú čas a možnosť „odskočiť si“.

„Môžem urinálny kondóm použiť aj pri sexe?“

Táto otázka je z kategórie „perličky z urologickej ambulancie“ Odpoveď je nie! Urinálny kondóm nie je kondóm určený na ochranu pred počatím :-)

„Čo ak mám ďalšie otázky ohľadom tejto metódy? Na koho sa obrátiť?“

Odborné témy ohľadom inkontinencie môžete konzultovať s vašim odborným lekárom – urológom.

 Ak máte otázky ohľadom používania produktov – zavolajte na bezplatnú linku 0800159159. V rámci programu Coloplast Kontakt dostanete komplexné poradenstvo o produktoch, môžete požiadať o zaslanie vzoriek, alebo si dohodnúť osobné stretnutie so špecialistom na pomôcky Coloplast . Taktiež realizujeme zásielkovú službu – dodanie pomôcok z výdajne priamo k Vám domov.